Poradnik

Planowanie pochówku. Ostatnia wola.

Od kilku dobrych lat w społeczeństwach zachodu popularną usługą stało się planowanie własnego pochówku. Brzmi jak próbka czarnego humoru? Bojaźliwi oczywiście zaraz pomyślą o uprzedzaniu faktów, czy kuszeniu losu. Taka czy inna postawa wobec kondycji człowieka, w którą skończoność jest wpisana, nie zmieni podstawowego faktu, że śmierć będzie udziałem każdego z nas. Można oczywiście żyć przekonaniem, że „umierają inni, nie my”, ale jak długo? Pytanie tyleż retoryczne, co przewrotne.

Funeral pre-planning, bo tak w oryginalne nazywa się ta usługa, proponuje zamiast uciekania od spraw ostatecznych ich świadome, racjonalne zaplanowanie. W miejsce „postawy na strusia” proponuje zaradne podejście do własnego pogrzebu. Oczywiście śmierć i wszystko, co się z nią wiąże wymaga i delikatności i przemyślenia. I tak też usługa planowania pogrzebu w profesjonalnych zakładach pogrzebowych jest świadczona.

Tak zwany święty spokój.

A co w ramach funeral pre-planningu zostanie nam zaproponowane? Pewność. Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że pozostawiliśmy po sobie wszelkie sprawy uregulowane. Zarówno w sensie organizacyjnym, finansowym, prawnym, ale także emocjonalnym. Żyć z poczuciem „załatwienia”, uporządkowania wszystkich doczesnych spraw na pewno jest prościej. Tak, jak dbamy o dorobek naszego życia, myślimy o testamencie, kontach bankowych, nieruchomościach, cennych przedmiotach powinniśmy pomyśleć o sposobie naszego pochówku. Jeśli możemy jeszcze coś zrobić po śmierci to właśnie planowanie pogrzebu byłoby ku temu idealną sposobnością.

Bowiem nie znacie dnia ani godziny.

To oczywiste, ale należy to powiedzieć raz jeszcze. Śmierć zaskakuje! Wszystkich i zawsze. Tych, którzy odchodzą i tych, którzy zostali. Jeśli w ogóle można być na to gotowym, to tylko poprzez świadome zaplanowanie konsekwencji tego faktu.

Trauma, rozpacz, szok i smutek. W takim stanie emocjonalnym ciężko myśleć racjonalnie, spokojnie i działać sprawnie. Nasi bliscy, którzy będą musieli zadbać o nasz pochówek nie będą w łatwej sytuacji. Będą musieli pomyśleć o tak wielu sprawach. Choćby miejscu pochówku, gwarancji kwatery, ceremonii, liście gości, wystawieniu ciała, pożegnalnej stypie. I wielu, wielu innych rzeczach jakie należy zrobić w pierwszej i dalszej kolejności. Czy naszym ostatnim życzeniem jest pozostawić żony, mężów, dzieci, wnuczki, braci i siostry z takim „spadkiem” po nas? Na pewno nie!

Z woli mej korzystam.

Zaplanuję więc wszystko sam. Zgodnie z moimi wyobrażeniami, potrzebami, zgodnie z życzeniem. Sam również pokryję koszty mojego pochówku. Chcę, by wspominano mnie dobrze. Pragnę pozostać w pamięci osób, które kochałem, lubiłem jako człowiek samodzielny, odpowiedzialny i dbający o innych. Mój pogrzeb to część mojej czci, to pamięć o mnie. Chcę być gotowy na taką ewentualność i chcę mieć pewność, że wszystko po mojej śmierci odbędzie się sprawnie, płynnie i bezproblemowo. Choćby strój, rodzaj trumny, miejsce i sposób pochówku, charakter ceremonii, sposób pożegnania. Nie chcę, by moi bliscy w tej ciężkiej dla nich chwili zastanawiali się czy wolałbym trumnę dębową czy... No właśnie jaką? Przecież nawet ja sam tego nie wiem, nigdy nie oglądałem trumien. Czas więc to zrobić i zadbać także o ten „etap życia”. Czas na to jest już teraz.

Na koniec.

Usługa planowania pogrzebu staje się także w naszym kraju coraz popularniejsza. Myślenie o swoim pogrzebie staje się bliskie wielu Polakom. Wielu z nas chce zapewnić sobie i bliskim komfort psychiczny, emocjonalny. Taka postawa wobec życia i śmierci jest godna popularyzacji. Upraszcza wiele trudnych momentów w życiu, promuje odpowiedzialność, perspektywiczne myślenie i empatyczną postawę wobec bliskich. Pozwala odejść z poczuciem zadbania o każdy detal, w sposób jakiego byśmy sobie życzyli, a o jakim nie było okazji rozmawiać.

Mając na uwadze swój komfort i bliskich, nieprzewidywalność losu powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Choć to na pewno nie ostatni raz, kiedy zadecydujemy o sobie. Ale jak mawiają Anglicy: „ostatni co do kolejności, ale nie co do znaczenia”. Taki też będzie nasz pogrzeb. Ostatni co do kolejności, ale nie pozbawiony znaczenia. Już dziś. Pamiętajmy o tym.

Planowanie własnego pogrzebu w Polsce jest kwestią dość kontrowersyjną. Nasze społeczeństwo, tak chętnie przenoszące wzorce zachodnie, w dość naturalny sposób pominęło ten segment rynku, jakim są usługi pogrzebowe. Czy wynika to z naszych przekonań religijnych, czy też śmierć nadal uznajemy za temat tabu? Bez względu na przyczyny nadszedł czas, aby to zmienić.

Wprowadzona na polski rynek usługa „funeral planningu” w gruncie rzeczy jest tylko zapewnieniem możliwości wyboru wszelkich opcji związanych z własnym pochówkiem w jednym miejscu. Wiele osób i tak planuje swój pogrzeb przekazując rodzinie wytyczne co do miejsca pochówku, stroju, obrządku itp. Usługi planowania pogrzebu otwierają drogę do wyselekcjonowania spośród gamy produktów pogrzebowych dokładnie tych, które interesują nas samych.

Oprócz podstawowych elementów takich, jak miejsce na cmentarzu czy trumna, usługa daje nam możliwość określenia rodzaju ceremonii, wyboru miejsca ostatniego pożegnania, jak również zapewnia możliwość określenia naszych szczególnych oczekiwań względem „ostatniej drogi”.

Korzystanie z usługi planowania pogrzebu to szansa na zapoznanie się z możliwościami wyboru, jakie oferuje rynek i wybór najwłaściwszych dla siebie elementów. Właściwie zarządzana usługa daje także klientowi poza wyborem standardowych produktów czy usług, możliwość wpisania własnych oczekiwań względem wszystkich elementów składowych pochówku.

Poczynając od wyboru osoby, która będzie naszym pełnomocnikiem przy załatwianiu formalności (będzie, nadzorować aby nasze życzenia zostały spełnione) funeral planning pozwala na wybór rodzaju ceremonii z uwzględnieniem wszelkich możliwych wyznań, wybór rodzaju i miejsca pochówku (oczywiście w granicach uwzględnionych ramami prawnymi). Pozwala także na określenie, czy nasze ciało ma zostać poddane kremacji, czy też pochowane w trumnie. Oprócz tego daje również możliwość wpisania własnych sentencji do nekrologu czy na nagrobku, wybór muzyki jaka będzie przyświecać uroczystości, wybór kwiatów, czy miejsca na konsolację.

Usługa ta daje także możliwość zastanowienia się nad bardzo istotna kwestią, jaką jest zgoda do transplantacji naszych narządów, dzięki czemu nie pozostawiamy tak ważnej decyzji bliskim i sami bierzemy ten ciężar na siebie.

Zaplanowanie własnego pogrzebu jest działaniem równie odpowiedzialnym, jak ubezpieczenie na życie. Zdejmuje z naszych bliskich konieczność podejmowania trudnych decyzji w i tak bardzo ciężkim dla nich okresie.

Funeral Planning to krok naprzód, tak jak uporządkowanie swoich spraw majątkowych czy prawnych. Śmierć jest nieodzownym elementem naszego życia, więc należy o niej myśleć nie mniej zapobiegliwie, jak w pozostałych kwestiach.