Tanatokometyka

Rodzina chciałaby zapamiętać zmarłego, jakim był za życia dlatego zależy nam na tym, aby ciało zmarłego godnie się reprezentowało. Pragniemy aby rodzina zmarłej osoby była w pełni usatysfakcjonowana naszą pracą i zrobimy wszystko, by zatrzeć oznaki choroby, cierpienia, urazów. Zajmujemy się profesjonalnym wizażem oraz kosmetyką.

Nasz personel posiada profesjonalne przygotowanie poprzez odbycie szkoleń w Polskim Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii.

W zakresie profesjonalnego przygotowania zwłok wykonujemy:

 • Antyseptyka – postępowanie odkażające zwłok, mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, w zakażonych ranach,
 • Tanatoplastyka (rekonstrukcja ciała) – mająca na celu szczególnie w wyniku gwałtownych zgonów np.: wypadki komunikacyjne, zabójstwa itp. - przywrócenie maksymalnie pierwotnego wyglądu poprzez odtwarzanie rysów twarzy i ciała.
 • Toaleta pośmiertna – przygotowanie ciała zmarłego do ubrania (mycie ciała, zakładanie opatrunków, zabezpieczenie naturalnych otworów ciała, zgrzewanie ran po wenflonach, zabezpieczenia ciała po sekcjach zwłok, zamykanie ust i oczu, składanie rąk,)
 • Kosmetyka pośmiertna (tanatokosmetyka) – czynności estetyczne przy zmarłych, mające na celu skorygowanie lub zatuszowanie zmian zewnętrznych w okresie przed zgonem , w trakcie zejścia oraz po śmierci ( makijaż twarzy, podkład, puder, cienie do powiek i brwi, tusz do rzęs, szminka do ust i co tylko sobie rodzina zmarłej osoby życzy. Na kosmetykach pośmiertnych.
  - makijaż dłoni, manicure, pedicure, malowanie paznokci,
  - henna brwi oraz regulacja brwi,
  - strzyżenie włosów, modelowanie, prostowanie lokowanie, farbowanie, depilacja,
  - zakrywanie przebarwień powłoki skórnej,
  - retuszowanie blizn i zadrapań,
 • Profesjonalne ubranie zwłok – przygotowanie ciała zmarłego do ceremonii pogrzebowej
 • Tanatopraksja (balsamacja zwłok) - Ciało zmarłego narażone jest na szereg procesów chemicznych, których „katalizatorem” są liczne bakterie, przede wszystkim bakterie gnilne. Aby zabezpieczyć ciało zmarłego przed rozkładem, spowolnić zachodzące procesy bakteryjne, stosuje się zabieg tanatopraksji, popularnie zwany balsamacją. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do naczyń krwionośnych soli za pomocą elektrycznej pompy do balsamacji, które hamują procesy gnilne.
  Balsamacja hamuje rozkład ciała, spowalnia go, dzięki temu możliwe jest wystawienie zwłok na widok publiczny w temperaturze pokojowej. Tanatopraksja pozwala na długie przechowywanie ciała zmarłego w chłodni czy też transportowanie zwłok na dalekich odległościach.
  Dzięki konserwacji zwłok, zmarły wygląda „jakby zasnął”, znikają wszelkie plamy opadowe, cera ma naturalny kolor, znikają zasinienia. Stąd też zabieg coraz częściej przeprowadza się na zwłokach po wypadkach samochodowych.
  Balsamacja jest bezpieczna dla środowiska, stąd też w większości krajów Unii Europejskiej jej przeprowadzenie stało się wymogiem administracyjnym podczas transportu zwłok zagranicę.
  Ceny balsamacji wynosi - 1000 zł. Warto ciało zmarłego powierzyć wyłącznie certyfikowanym zakładom pogrzebowym, ponieważ źle przeprowadzona tanatopraksja może przynieść efekt odwrotny niż zamierzony – może spowodować strupieszczenie zwłok.