Funeral planning

Planowanie własnego pogrzebu - dlaczego warto?

W ostatnich latach zaobserwowano coraz większe zainteresowanie tematem organizacji własnego pogrzebu. Cała procedura kryje się za angielskim sformułowaniem „funeral planning”. Dane pokazują że ponad 60% ludzi w Stanach Zjednoczonych interesuje się tematyką własnego pogrzebu jeszcze za życia.

Coraz więcej osób chce znaleźć zarówno emocjonalne, jak i finansowe bezpieczeństwo w związku z wydarzeniem, które odbędzie się już bez ich świadomego udziału - swojego pogrzebu.

Dotychczas dość powszechnym zjawiskiem w temacie „funeral planning” jest wykupywanie przez osoby starsze miejsc na cmentarzu. Niektórzy stawiają nawet pomniki ze swoim imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia zostawiając wolne miejsce na umieszczenie daty śmierci. Dziś planowanie własnego pogrzebu jest bardziej skomplikowane, bo i ten „rynek" rozwinął się oferując coraz to nowe produkty i usługi.

W Polsce, moda, która przyszła do kraju z zachodu, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Temat śmierci jest dla większości ludzi tematem tabu. O śmierci nie rozmawia się publicznie, na co dzień. Jest to temat nie poruszany w codziennym życiu. O tym, że nikt nie jest nieśmiertelny uświadamiamy sobie zazwyczaj w momencie, gdy umrze nam ktoś bliski. Pogrzeb jest momentem, w którym nachodzą nas refleksje dotyczące istnienia życia i śmierci oraz sensu naszego istnienia. Pewne jest to, że podjęcie decyzji o zaplanowaniu własnego pogrzebu jest aktem pogodzenia się z własną śmiertelnością i przygotowaniem na to.

Przygotowanie własnego pogrzebu nie różni się właściwie niczym od planowania każdego innego pogrzebu. Wystarczy zaznajomić się z ofertami zakładów pogrzebowych i wybrać ten właściwy. Potem, należy wybrać osobę, z kręgu najbliższej rodziny albo znajomych, która po śmierci zajmie się wypełnieniem wszelkich formalności pogrzebowych. Organizacja pogrzebu zawiera w sobie wiele elementów. Począwszy od formalności pogrzebowych takich jak dokumentacja (akt zgonu, wniosek o wypłacenie zasiłku pogrzebowego), aż po wybór trumny, urny, kwiatów czy pozostałych usług dodatkowych.

Niektórzy ludzie informują swoją rodzinę o wymaganiach dotyczących własnego pogrzebu, tak by w momencie ich śmierci, rodzina pamiętała o nich. Wymagania dotyczące pogrzebu nie muszą być niezwykle skomplikowane. Zazwyczaj, chodzi o małe, szczegóły. Na przykład, osoba, która lubiła za życia białe kwiaty chciałaby, żeby znalazły się one na jej pogrzebie. Warto takie informacje, nawet przypadkowo wypowiadane przez osoby bliskie zapamiętywać, aby spełnić ich prośbę i okazać im tym należyty szacunek.

Planując swój pogrzeb przede wszystkim trzeba zdecydować czy uroczystość ma być tradycyjna, czy oryginalna, standardowa czy maksymalnie spersonalizowana. W tym celu więc należy określić formę spoczynku - pochówek bądź kremację. W pierwszym przypadku można rozważyć zakup działki cmentarnej z wyprzedzeniem. W drugim pozostaje kwestia przechowywania prochów, także związana z pewnymi kosztami; miejscem ich złożenia. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, ta drga forma ostatniego pożegnania jest znacząco tańsza.

Dlaczego warto?

Planując swój własny pogrzeb zdejmujesz ze swoich bliskich trud jakim jest zorganizowanie pogrzebu w tak trudnym dla nich czasie. Zaplanujesz swój pogrzeb według własnych upodobań , unikając w ten sposób zbędnych kosztów wybierając tyko to co dla Ciebie istotne.

Jak zaplanować swój pogrzeb?

Istnieje wiele osobistych elementów pogrzebu, które można zaplanować samodzielnie, przy pomocy rodziny i przyjaciół. Możesz również pracować z zakładem pogrzebowym, aby stworzyć typ wydarzeń, który najbardziej Ci się podobają.

Zaplanuj swoją uroczystość pogrzebową z wyprzedzeniem, aby zaprojektować i określić dokładną formę, którą chcesz, aby Twoi przyjaciele i rodzina świętowali tak, jak sobie Ty życzysz. Poprzez informowanie rodziny o tym, jaki chcesz pogrzeb , będą mieli mniej trudu i skomplikowanych decyzji w trudnym czasie emocjonalnym. 

Podejmij decyzje dotyczące typu usługi i zdarzeń, które najbardziej Ci się podobają:

1. Zdecyduj się na rodzaj pogrzebu:

  • Tradycyjny pochówek,
  • Kremację,

Przede wszystkim: Niech twoja rodzina i bliscy wiedzą, czy chcesz zostać pochowany lub skremowany. Jeśli wybierzesz pogrzeb, musisz zamówić miejsce na cmentarzu. Jeśli wybierzesz kremację, możesz zdecydować, co chcesz zrobić z prochami? Prochy można pochować na cmentarzu lub rozsypać na morzu. Ponadto coraz więcej rzeczy niezwykłych i ciekawych można zrobić z prochami ludzkimi chociażby tworzenie biżuterii z popiołami.

2. Znajdź cmentarz:

Miejsce, religia i środowisko to duże czynniki, które należy rozważyć przy wyborze cmentarza, podobnie jak wakat (nie tylko do bezpośredniego pochówku, ale także dla przyszłych członków rodziny).

3. Dokonaj wyboru osoby, z kręgu najbliższej rodziny albo znajomych, która po Twojej śmierci zajmie się wypełnieniem wszelkich formalności pogrzebowych.

Chciałbym , aby osobą powołaną do wypełniania wszelkich formalności pogrzebowych związanych z moim pogrzebem była ………………………………………………………………. Jeśli ta osoba nie będzie dostępna, moim drugim wyborem jest: ………………………….

4. Dokonaj wyboru zakładu pogrzebowego zajmującego się ceremonią pogrzebową:

Chciałbym, aby mój pogrzeb został zorganizowany przez następujący zakład pogrzebowy: ______________________________________. Jeśli ten zakład pogrzebowy nie będzie dostępny, moim drugim wyborem jest ______________________________________.

5. Kluczową częścią organizacji ceremonii pogrzebowej jest współdziałanie z zakładem pogrzebowym który wspólnie z Wami pomoże zdecydować, jakie produkty wybrać (np. trumna, urna) i usługi (takie jak przygotowanie ciała do pochówku, balsamowanie, wybór kosmetyków), jak również wybór osobistych akcentów takich jak: wybór oprawy muzycznej, kwiatów, wieńców, organizacji stypy, itp.

6. Istnieje wiele sposobów, aby przyjaciele i rodzina mogli uczestniczyć w pogrzebie. Jeśli istnieją konkretne osoby, których chciałbyś zaprosić do uczestnictwa w uroczystości pogrzebowej, zapisz imiona i nazwiska i informacje kontaktowe, aby osoba zajmująca się serwisem z pewnością ich zaprosiła Chciałabym, aby następujące osoby odczytały pochwały, wiersze, lub inne odczyty:

1. _____________________________ 
2. _____________________________ ,

Chciałbym aby jako oprawa muzyczna mojego pogrzebu były następujące pieśni, hymny lub kawałki muzyki :

1. _____________________________ 
2. _____________________________ 
3. _____________________________

Chcę mieć pewność, że następujące osoby, firmy, organizacje i kluby zostaną powiadomione i zaproszone na mój pogrzeb :
Nazwa grupy / Główny kontakt / dane kontaktowe 

1. _______________________________________________ 
2. _______________________________________________ 
3. _______________________________________________

Chcę mieć pewność, że następujące osoby, których moja rodzina nie mogą wiedzieć, zostaną powiadomione i zaproszone na mój pogrzeb lub służbę pamięci:
Nazwisko / Dane kontaktowe 

1. ________________________________________________ 
2. ________________________________________________ 

Myśląc już teraz o swoich planach pogrzebowych ułatwisz swoim najbliższym przeżycie
tego trudnego momentu. Zaplanuj swój pogrzeb i czuj się spokojny. Świadomość, że zaoszczędzisz swoim najbliższym przykrych formalności związanych z pogrzebem – uspokaja. Przyjdź do nas już dziś. Nie czekaj.